Oldalak

2021. márc. 23.

Moszkvai Szent Matrona [1]

Ünnepe: május 2.
         Egy napon, a Szent András székesegyház szentmiséje után, a csodatevő Kronstandti Szent János atya arra kérte az embereket, hogy engedjenek utat egy tizennégy éves lánynak, és hangosan így kiáltott: „Matronuska, gyere, gyere hozzám. Íme itt van az én helyettesem, Oroszország nyolcadik oszlopa.” 

         Ki volt Szent Matrona, akit Szent János Oroszország nyolcadik oszlopának nevezett, és akinek közbenjárására most is, a járvány idején, Isten rengeteg embert megment, meggyógyít világ minden táján? 

         Szent Matrona (Matrona Dimitrievna Nikonova) 1881-ben született Tula régióbeli Epiphansky körzetében (ma Kimovsky kerület), Sebino faluban. A falu mindössze 20 km-re fekszik a híres Kulikovo mezőtől, ahol az orosz hadsereg 1380-ban legyőzte a mongolokat. 
         Szülei, Dimitrij és Natalia, odaadó, becsületes és szorgalmas emberek voltak. Szegénységben éltek. Négy gyermekük született: két fiú, Iván és Mihály, valamint két lány - Mária és Matrona. Matrona volt a legfiatalabb. Amikor megszületett, szülei már nem voltak fiatalok. Mivel a Nikonovok szegény család volt, a negyedik gyermek igazi terhet jelentett. A kétségbeejtő körülmények miatt az anya meg akart szabadulni a gyerektől. Egy gyerek meggyilkolása az anyaméhben szóba sem jöhetett egy patriarchális parasztcsaládban. De sok olyan menedékhely volt, ahol törvénytelen vagy nagyon szegény gyerekeket neveltek a kormány vagy a jótevők költségére. Matrona édesanyja elhatározta, hogy a leendő gyermekét elviszi Golitsyn Asylum herceghez egy szomszéd faluba, de aztán prófétikus álmot látott. Születendő lányát egy emberarcú fehér madárnak látta, csukott szemmel, aki felülről száll alá és a jobb kezére ült. Az istenfélő nő jelnek vette az álmot, és feladta a gyermeke elküldésének gondolatát. A lány vakon született, de anyja igen szerette „szegény gyermekét”. A Szentírás szerint néha a mindentudó Isten születése előtt előre megválasztja szolgáit. „Mielőtt megalkottalak anyád méhében, már ismertelek; mielőtt megszülettél volna, fölszenteltelek, és prófétául rendeltelek a nemzetek javára.”
Matrona családi háza
Sebino faluban. 
(Jer 1,5). 

         Az Úr választottját, Matronát, kezdettől fogva nehéz kereszttel áldotta meg, amelyet egész életében szelíden és türelmesen viselt. Kereszteléskor a lány a konstantinápolyi Szent Matrona nevet kapta, az ötödik század görög aszkétáját, akinek emléknapját november 22-én ünnepelik. 
          Szent Matrona rokona, Pavel Ivanovics Prokhorov szerint, aki jelen volt a kereszteléskor, amikor a pap bemerítette a gyereket a keresztelőkútba, mindenki egy csekély aromás füstoszlopot látott a baba felett. Ezzel Isten megmutatta, hogy kiválasztott lélek. A pap, Vaszilij atya, akit egyházközsége igazságosnak és áldottnak tartott, nagyon meglepődött: „Nagyon sok embert kereszteltem már meg, de ilyet még soha sem láttam. Ez a baba szent lesz.” És hozzátette: „Ha a lány bármit kér, jöjjön közvetlenül hozzám, jöjjön habozás nélkül, és mondja el, mire van szüksége.” 

         Szent Matronának születésétől fogva volt a mellkasán volt egy kereszt alakú duzzanat. Egyszer, amikor Szent Matrona hatéves volt, anyja szemrehányást tett neki, amiért levette a nyakáról a keresztelésekor kapott keresztet, a kislány így válaszolt - Anyu, van egy saját keresztem a mellkasomon - Drága lányom, bocsáss meg nekem! Miért hibáztatom folyton? - mondta észhez térve Natalia. Matrona nemcsak vak volt, hanem egyáltalán nem volt szeme. A mélyedéseket szilárdan összezárt szemhéjak borították, akárcsak a fehér madárét, amelyet édesanyja álmában látott. 
         De az Úr Szent Matronának megadta a lelki látás ajándékát. Amikor még egészen kicsi volt, éjszaka csodálatos módon maga is eljutott az ikonsarokhoz, levette az ikonokat a polcról, az asztalra tette és az éjszaka csendes sötétjében játszott velük. 
          A gyerekek gyakran ugratták és zaklatták Matronát. A lányok csalánnal korbácsolták, tudván, hogy soha nem fogja kitalálni, ki tette. Néha árokba lökték, nézték és nevették, ahogy mászik ki belőle, és lassan hazafelé sétál. Végül felhagyott más gyerekekkel való játékkal, és legtöbbször otthon maradt. 
         Amikor anyja egyszer „nyomorult gyermeknek” nevezte, Matrona meglepődött: „Nyomorult vagyok? Testvéreim, Ványa és Misa, akik nyomorultak.” Tudta, hogy Isten sokkal többet adott neki, mint másoknak. 
  Sebino temploma
          A Nikonovok háza az „Isten Anyja elszenderülésének” temploma közelében volt. Gyönyörű templom, az egyetlen templom hét vagy nyolc falu szomszédságában. Matrona szülei jámborak voltak, és szerettek együtt járni templomba. Matrona is a templomban nőtt fel. Először édesanyjával együtt vett részt az istentiszteleteken, később pedig egyedül ment minden lehetőséget kihasználva. Amikor az anya szem elől tévesztette a lányát, szinte mindig a templomban talált rá. Matronának megvolt a maga kedvenc helye - a bejárattól balra, a nyugati falnál. Szentmise közben ott állt csendesen. Jól ismerte az egyházi énekeket, és gyakran belekapcsolódott onnan, ahol volt. Bizonyára már gyermekkorában megkapta Istentől az állandó imádság ajándékát. 
          Egy alkalommal Matrona édesanyja panaszkodott egy barátnőjének, hogy szerdán és pénteken a csecsemő egész nap alszik és nem akar szopni. 
            Már hét-nyolc éves korában Matronánál megmutatkoznak a prófétálás, a lelki megkülönböztetés, a gyógyítás és a csodatevés ajándékai. Családja és szomszédaik észrevették, hogy nemcsak az emberek bűneiről és bűntetteikről, hanem még a gondolataikról is tud. Előre látta a veszélyeket és a társadalmi katasztrófák eljövetelét. Imája meggyógyította a betegeket és megvigasztalta a szenvedőket. Hamarosan elkezdtek hozzá fordulni az emberek vigaszért, tanácsért és gyógyulásért. A Nikonovok házába a megye minden tájáról, sőt távoli helyekről is jöttek, gyalog, vagy a beteg, béna rokonaikat szekéren vitték. A lány mindegyiküket meggyógyította. A látogatók Matrona családjának ételt és ajándékokat vittek. Tehát nem teher, hanem családjának kenyérkeresője lett.
         Bár külső látása hiányzott, a belső látása által azt is látta, ami mások számára rejtve maradt. 
  • Egy éjszaka Matrona felébresztette a családját, mondván, hogy Vaszilij atya meghalt (a pap, aki megkeresztelte). A pap házához siettek, és valóban holtan találták. 
  • Mint már említettük, Matrona szülei gyakran együtt jártak templomba. Egyszer, egy ünnepnapon Matrona édesanyja hívta férjét, hogy a szokásos módon együtt menjenek szentmisére. De a férje úgy döntött, hogy otthon imádkozik és énekel, Matrona is vele maradt. A szentmise alatt Natalia a férjére gondolt, és sajnálta, hogy nem jött vele. Amikor Natalia hazatért, Matrona azt mondta neki: „- Anyám, nem voltál templomban.” Natalia meglepődött: „- Nem tudod, hogy épp most értem haza és vettem le a kabátomat?” „- Apa a templomban volt, de te nem.” Matrona látta, hogy annak ellenére, hogy anyja részt vett az istentiszteleten, a szíve nem imádkozott. 
  •  Egy őszi napon Matrona a ház közelében ült. Az anyja megkérdezte tőle, miért nem jön be, mivel kint hideg volt. „- Nem lehetek a házban, tűznek vagyok kitéve, és átszúrnának egy vasvillával.” Natalia értetlenkedett: „Nincs senki a házban”. Matrona elmagyarázta: „- Nem értheted meg, anya. A Sátán csábít.” 
  • Egyszer Matrona azt mondta Nataliának: „Anya, készülj fel az esküvőmre.” Az anya ezt elmondta a papnak, ő pedig eljött, és megáldoztatta a lányt. Mindig eljött megáldoztatni Matronát, amikor csak megkérte rá. Néhány nappal később rengeteg szekér jött, özönlöttek az emberek és Matronuskát keresték (Matrona becézve). Imádkozott értük és sokakat meggyógyított. Az édesanyja nagyon meglepődött, és megkérdezte: - Mi ez, Matronuska? - Mondtam, hogy esküvőm lesz - felelte a lány.
  • Xenia Ivanovna Szifarova, Matrona unokatestvérének rokona beszélte el, hogy egy alkalommal Matrona azt mondja az anyjának: „Most elmegyek. Holnap tűz lesz, de a mi házunk nem szenved kárt.” Másnap reggel tűz ütött ki, szinte az egész falu leégett. De megváltozott a szél iránya, és Natalia háza érintetlen maradt. 
         Amikor Szent Matrona még fiatal volt lány, több zarándokútra adott Isten esélyt. A helyi birtokos áhítatos és kedves lánya, Lydia Yankova, magával vitte Matronát több kegyhelyre: a kijevi Lavra barlangokba, a Szentháromságról nevezett Szent Szergius Lavra-ba, Szentpétervárra és más oroszországi szent helyekre. 

        Így ismerkedett meg Matrona Kronstadti Szent Jánossal. A Szent András székesegyház szentmiséje után Kronstandti Szent János arra kérte az embereket, hogy engedjenek utat egy tizennégy éves lánynak, és hangosan így kiáltott: „Matronuska, gyere, gyere hozzám. Íme itt van az én helyettesem, Oroszország nyolcadik oszlopa.” Matronuska soha nem magyarázta e szavak jelentését, de családja úgy vélte, hogy János atya az egyházüldözés éveiben előre látta különleges szolgálatát Oroszország és az orosz nép javára. 
         Matrona, miután betöltötte a tizenhatodik évét, hirtelen nem tudott többé lábra állni, nem tudott tovább járni. Egy szentáldozás után a templomban volt, tudta, hogy elveszti a testi erejét. Idősebb korában azonban rámutatott ennek a fogyatékosságnak a lelki okára. „Isten akarata volt ”- mondta. Tehát élete végéig csak ülni tudott. Ötven évig tartózkodott különböző házakban és lakásokban, ahol ideiglenes menedékre talált. Soha nem panaszkodott fogyatékosságára, hanem alázatosan hordozta ezt a nehéz keresztet, amelyet Isten rámért.

Korabeli fotó Szent Matronáról

Ünnepe: május 2.

Következő részek:

Forrás (ford. sk.):
A net és ez a könyv; 
Szent Matronuska virágos köntösben van, 
nagyon szerette a virágokat:
















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése